Ще сто років тому з’явитися у футболці за межами дому вважалося моветоном, а сьогодні без цього елементу одягу важко уявити як чоловічий, так і жіночий гардероб.
Сьогодні футболка – це найуніверсальніший і найбільш демократичний предмет гардеробу. Хоча в словниках її часто визначають як «спортивну трикотажну сорочку без рукавів», ми носимо футболку не лише у спортивних залах або під час пробіжок. Цікаво, що в історії футболки не було періоду, коли її використовували виключно для занять спортом! А її назва пов’язана з футболом лише в російській мові. Але про все по черзі.https://bigman.in.ua/products/muzhskie-futbolki-bolshogo-razmera-f215568166/
«Прародителем» футболки вважають чоловічий комбінезон – суцільний предмет одягу, що використовувався як нижня білизна. Він був на ґудзиках, з довгими рукавами та штанинами. У XIX столітті комбінезон розділили на верхню і нижню частини, і отримана натільна сорочка з часом еволюціонувала в те, що сьогодні на англійській називають «T-shirt», а на українській – «футболка».футболка поло
Хоча футболка в сучасному вигляді з’явилася не так давно, ім’я її винахідника історія не зберегла. Ба більше, існують суперечки щодо моменту її появи. За однією з версій, «датою народження» футболки можна вважати 1913 рік, коли з'явилася модель нижньої сорочки без ґудзиків і коміра, з короткими рукавами. Спочатку її носили морські піхотинці та підводники.футболка
За іншою версією, футболка отримала свою назву, коли її назвали «T-shirt», тобто «Т-подібна сорочка». Бавовняна фуфайка без коміра з короткими рукавами отримала таку назву через свою форму, що нагадує літеру «Т». Назва з’явилася у 1920-х роках і майже одразу була зафіксована в словниках.
Під час Другої світової війни «тішотка» як частина обмундирування набула широкого поширення, ставши елементом уніформи не лише флоту, але й усіх західних армій. Її популярності сприяв журнал Life, який у 1942 році розмістив на обкладинці фото курсанта стрілецької школи ВПС у Лас-Вегасі у такій футболці.
Повернувшись додому після війни, солдати продовжили носити «тішотку» і в цивільному житті. Її також носили представники робітничого класу. Ставши досить популярною, «тішотка» була символом єдності, мужності та праці, а також асоціювалася з військовою формою. Проте модним цей предмет гардеробу тоді ще не вважався.галерея
Піднесенню «тішотки» на модний п’єдестал сприяв кінематограф. У фільмі «Трамвай «Бажання»», який вийшов у 1951 році, герой 27-річного Марлона Брандо (улюбленого актора Володимира Висоцького) з’являється на екрані у простій білій футболці, яка підкреслює його фігуру. Картина мала величезний успіх і стала класикою, як і сама футболка. Продажі «тішоток» різко зросли. Якщо раніше вийти з дому у футболці вважалося поганим тоном, то тепер футболки все частіше почали з'являтися на екранах та сценах. Їх носили як музиканти-бунтарі, так і модники, хіпі та політики.
Спочатку футболка була однотонною і білою. Але незабаром на неї почали наносити написи та символи. Перше збережене фото футболки з принтом – це той самий знімок курсанта з обкладинки Life. Хоча є дані, що принти на футболках з’явилися ще раніше. Наприклад, у 1933 році в спортивному магазині в Мічигані продавалися футболки фірми Champion з написом Michigan, а в 1939 році компанія «Біфі Ті» випустила першу рекламну футболку, присвячену фільму «Чарівник країни Оз». У 1948 році футболка вперше стала «майданчиком» для політичної агітації: американський губернатор Томас Едмунд Дьюї використав цей предмет одягу для своєї передвиборчої кампанії.
Справжньої популярності написи на футболках набули в 60-х роках, і з часом вона лише зростала. Написи з назвами спортивних команд і музичних груп, кумедні (чи не дуже) малюнки, символи, агітаційні або провокаційні зображення та висловлювання, логотипи і слогани брендів, портрети, фотографії, абстракції… Футболка стала універсальним «полотном», способом самовираження, формою пропаганди, знаком відмінності та приналежності – і водночас виключно модною річчю.
Вважається, що «тішотку» в Радянський Союз привезли із Заходу вітчизняні спортсмени. Зручна фуфайка без коміра і рукавів стала одягом для тренувань і ігор наших футболістів, і незабаром її почали носити також уболівальники та інші спортсмени. Слово «футболка» в українській мові з’явилося в 1920-х роках, а в словнику воно вперше було зафіксоване у 1940 році.
У жіночий гардероб футболка прийшла в 1960-х роках, але справжньої популярності набула у 80-х. Тоді в моді були як класичні білі футболки, так і яскраві кольори, оверсайз і підкочений рукав, контрастні написи, лого і малюнки, розрізані на «локшину» подоли та короткі майки, які відкривали талію… З часом футболки «заспокоїлися» і, окрім категорій молодіжного одягу-висловлювання чи спортивного одягу, увійшли до списку базових предметів гардеробу. Сьогодні футболку можна одягнути у спортзал, на вечірку, в офіс і навіть на урочистий захід — грамотно підібрана і скомбінована, вона доречна майже всюди.
Володимир Висоцький, великий шанувальник модного та практичного одягу, часто використовував цей трикотажний виріб у своєму гардеробі, що зафіксовано на низці фотографій. Одне з таких фото опублікувало видавництво «Лібріка».